Niemieckie komentarze towarzyszące wyborowi papieża Leona XIV
#Niemcy #Leon XIV #Kościół #sprawiedliwość #pokój #Ukraina
Reagując na wybór amerykańskiego kardynała na papieża, niemieckie media już wieczorem, 8 maja 2025 r. przedstawiały życiorys Roberta Francisa Prevosta. Następnie zwracano uwagę na jego pierwsze publiczne wypowiedzi, bardziej jednoznaczne np. w kwestii sytuacji na Ukrainie niż słowa papieża Franciszka. Pojawiały się porównania z polityką administracji Donalda Trumpa. „Papież zupełnie nie w guście Trumpa” − komentował „Spiegel” nazajutrz po konklawe, przypominając wcześniejsze potyczki kard. Prevosta w mediach społecznościowych, zdecydowanie krytyczne wobec słów wiceprezydenta J.D. Vance’a oraz działań administracji amerykańskiej, wymierzonych w migrantów.
W komentarzach medialnych bardziej niż na sprawach dotyczących bezpośrednio Kościoła katolickiego zajmowano się odpowiedzią na pytanie, czy papież Leon XIV może odegrać aktywną rolę mediatora w konflikcie na Ukrainie, czy nie ograniczy się do nawoływania o zakończenie toczących się wojen. Ale też pisano, że Kościół Leona XIV powinien kontynuować dzieło poprzednika, odpowiadając na wyzwania i potrzeby globalnej Północy oraz Południa, budując mosty łączące narody, społeczności i pokolenia oraz dając odpowiedzi na pytania postawione podczas zakończonego pontyfikatu, dotyczące np. roli kobiet w Kościele. Trafnie podsumował to komentator „Tagesschau”: „Leon XIV musi być papieżem dla wszystkich: to zadanie prawdziwie nadludzkie”.
Oświadczenie przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów bpa Georga Bätzinga z 8 maja 2025 r. wyrażało zadowolenie z dostrzeżonej już w pierwszej wypowiedzi Leona XIV ciągłości z pontyfikatem Franciszka, zarówno w sferze działania na rzecz pokoju, jak i tworzenia Kościoła otwartego dla wszystkich i gotowego służyć wszystkim ludziom, nacechowanego synodalnością oraz misyjnością, która jest przecież od lat bliska również Kościołowi katolickiemu Niemiec. „Uważam, że wybór był znakomity i jestem pewien, że nowy Papież jest papieżem budowniczym mostów w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Leon XIV jest zwolennikiem dialogu i Kościoła, który nie koncentruje się wokół własnej wieży kościelnej” − napisał przewodniczący DBK, apelując do wiernych o modlitwę za nowego papieża.
Podobnie zabrzmiał głos Kirsten Fehrs, przewodniczącej Rady Ewangelickich Kościołów w Niemczech EKD: „Mam nadzieję, że my, jako Kościoły na całym świecie, będziemy nadal wspólnie zabiegać o sprawiedliwość, pokój, ochronę stworzenia i pojednanie. Fakt, iż papież Leon XIV w swoim pierwszym przemówieniu nawiązał do wielkanocnego błogosławieństwa Franciszka i podziękował swojemu poprzednikowi, jest jasnym sygnałem w tym kierunku”. Trzeba podkreślić, że satysfakcja i otwartość wyrażone w pierwszych oświadczeniach kościelnych zwierzchników wybiegają daleko poza zwykłą w takich okolicznościach kurtuazję. (N. Jackowska)
https://www.spiegel.de/ausland/papst-leo-xiv-kein-mann-nach-donald-trumps-geschmack-a-e56b3ed4-108d-406e-af57-1f45a96cca60
https://www.tagesschau.de/kommentar/papst-kommentar-102.html
https://www.dbk.de/presse/aktuelles/meldung/habemus-papam-papst-leo-xiv
https://www.ekd.de/papst-leo-xiv-90282.htm